Geçmişimiz

Geçmişimiz

Yenilik temelimizi oluşturur.  85 yıldan fazla bir süredir, yaşamları kurtarmaya ve sürdürmeye ve hasta bakımını iyileştirmeye odaklanmış durumdayız.

Don Baxter IV Bottles

1930’lar: İlk On Yıldaki Yeniliklerimiz

1931: Dr. Ralph Falk ve Don Baxter, hazırlanan IV solüsyonlarının ilk ticari üreticisi olan Don Baxter Intravenous Products Corporation adlı şirketi kurdu.

Kuruluşumuzdan kısa bir süre sonra kan alımı ve depolanması için kan bankacılığını pratik hale getirerek 21 güne kadar depolamayı sağlayan TRANSFUSO-VAC kabını pazara sürdük. 

On yılın sonunda, adımızı Baxter Laboratories, Inc. olarak değiştirdik ve ilk üretim tesisimizi, Glenview, Illinois adresinde yenilenmiş bir otomobil galerisinde açtık.

Twin-Coil Artificial Kidney

1940’lar – 1960’lar: Sektörde İlerlemeler

1941: Plazmanın depolanması için tam kandan ayrılmasını ilk kez sağlayan PLASMA-VAC kabını pazara sürdük.

1948: Kan depolaması için kırılmayan plastik kabı pazara sürdük.

1950: ABD’deki ikinci üretim tesisimiz Cleveland, Mississippi adresinde açıldı. İki yıl sonra, Hyland Laboratuvarları'nı satın almamızın ardından ticari olarak sağlanabilen insan plazmasını yapan ilk ABD şirketi olduk.

1954: Uluslararası alana geçtik ve Belçika’da uluslararası bir ofis açtık. İki yıl sonra, Hollandalı doktor Willem Kolff, ahşap çubuklardan, portakal suyu kutularından ve bir selofan zarından yapılan ilk “yapay böbreği” geliştirdi. Çalışmasına dayanarak, o yıldan sonra ilk ticari diyaliz sistemini ürettik.

1960: İlk periton diyalizi (PD) solüsyonunu pazara sürdük. PD, böbrek yetmezliği olan insanların kanından, bir dış diyalizör yerine peritoneal membranı ile israfı filtreler. Bir yıl sonra, hisselerimiz New York Menkul Değerler Borsasında işlem görmeye başladı.

VIAFLEX IV container

1970’ler – 1990’lar: Küresel Varlığımızı ve Yeniliklerimizi Genişletiyoruz

1970: İlk esnek, plastik VIAFLEX IV kabını pazara sürdük. Bu tıbbi ilerleme, kapalı bir sistemde infüzyonu sağladı ve bu da bulaşma olasılığını azalttı.

1971: Şirketimiz en büyük Amerikan şirketlerini içeren Fortune 500 listesine katıldı. Ayrıca Kuzey Carolina'da bugüne kadar en büyüklerinden biri olan IV solüsyonları üretim tesisi açtık.

MINI-BAG plastik kaplarımız 1974 yılında pazara çıktı ve hastanelere kullanıma hazır önceden karıştırılmış ilaçları hazırladı. Sonraki yıl, Deerfield, Illinois adresindeki mevcut merkezimize taşındık.

Homechoice Automated PD systems

1980'lerde INFUSOR pompası da dahil olmak üzere, hastaların herhangi bir ortamda IV tedavisi almasına olanak tanıyan birkaç ürünü pazara sürdük.

1985: Bir sağlık hizmeti dağıtım şirketi olan American Hospital Supply Corporation'ı satın aldık.   

1991: IV terapisi için ilk “iğnesiz” sistemi tanıtan INTERLINK IV Erişim Sistemimiz pazara sürüldü.

1994: HOMECHOICE, otomatik periton diyalizi (APD) sistemimiz pazara sürüldü. Ayrıca, Asya pazarına periton diyalizi solüsyonları üretmek için Singapur'da bir tesis açtık.

1998: Ohmeda'nın Tıbbi İlaçlar Ürünleri Bölümünü satın almamız, Baxter‘ı inhalasyon anestezide bir lider haline getirdi.  Aynı yıl, toplam parenteral nütrisyon için ilk üç odacıklı esnek kabı pazara sürdük ve ABD’deki ilk fibrin sızdırmazlık ürünü olan TISSEEL ürünümüz için onay aldık.   

V-LINK needleless connector

2000’ler: Yeniliğin Yeni Milenyumu

Bu on yılın ilk bölümü, bazı temel ürünlerimiz için bir dizi düzenleyici izin alınması bakımından dikkate değerdi. Bu ürünler:

  • EXTRANEAL, glikoz bazlı olmayan bir PD solüsyonu;
  • ADVATE, hücre kültüründe herhangi bir insan veya hayvan proteini eklenmeden yapılan hemofili için ilk rekombinant faktör VIII konsantresi;
  • FLEXBUMIN, esnek, plastik bir kapta ilk albümin ve
  • SEVOFLURANE, cerrahi olarak kullanılan inhalasyon anesteziği.

2007: Antimikrobiyal kaplamalı ilk IV konnektörü olan V-LINK‘i pazara sürdük. Birkaç yıl sonra yanık hastalarında deri greftlerini yapıştırmak için kullanılan ilk ticari ürün olan, geç katılaşan fibrin dolgu macunu ARTISS için FDA izni aldık.

HEMOPATCH resorbable collagen-based pad

2011: Baxter Ventures lanse edildi ve sağlık hizmeti inovasyonunu tanımlamak ve finanse etmek için yeni bir yol haline geldi. Ayrıca, eczane otomasyon tekliflerimizi geliştirmek için Baxa Corporation'ı da satın aldık.

2012: Akıllı infüzyon pompaları üreticisi Sigma'yı ve önde gelen mikrocerrahi ürünleri şirketi Synovis Life Technologies, Inc.'i satın aldık.

2013: Renal bakımda global bir yenilikçi olan GAMBRO AB'yi satın aldık. Ayrıca, çeşitli cerrahi senaryolarda kanamayı kontrol etmeye yardımcı olan HEMOPATCH Sealing Hemostat için Avrupa Birliği pazarlama onayı aldık.

THERANOVA Dialyzer

2015: BioScience işimizi hastaneye, nütrisyona, renal ve cerrahi bakıma odaklanmak için ayrı birim haline getirdik. Ayrıca, son dönem böbrek hastalığı olan hastaya periton diyalizi (PD)  tedavisine rehberlik eden kullanıcı dostu özelliklere sahip ilk APD sistemi olan  AMIA'yı   SHARESOURCE ile birlikte pazara sürdük ve bunları sağlık uzmanları ile uzaktan bağlantı halinde tuttuk.

2016: Avrupa'da, preterm bebekler için onaylanmış tek üç odacıklı, kullanıma hazır parenteral nütrisyon sistem olan NUMETA G13E’yi  pazara sürdük. Ayrıca, THERANOVA tarafından sağlanan HDx, yeni dönem diyaliz tedavisidir ; bu sayede son dönem böbrek hastalığı olan hastalar için öncülük ediyoruz. THERANOVA diyalizör genişletilmiş hemodiyaliz tedavisi (HDx) sağlayan yenilikçi bir membrana sahiptir.

KAGUYA automated peritoneal dialysis (APD) system

2017: FLOSEAL ve TISSEEL hemostatik ajanlarımızın yeni sürümleri pazara sürüldü. Enjekte edilebilir bir jenerik ilaç şirketi olan Claris Injectables Limited'i satın aldık ve önde gelen kurumlar da dahil olmak üzere yeni araştırma ve klinik geliştirme  işbirliklerini duyurduk: Mayo Clinic and Ramot at Tel Aviv University/Tel Aviv Sourasky Medical Center.

2018: KAGUYA APD sistemimiz, yerel ihtiyaçlar ve demografik özellikleri yansıtacak biçimde ve böbrek hastaları için geçerli bir tedavi seçeneği haline getirilerek Japonya'da pazara sürüldü.