Kariyer Gelişimini Nasıl Teşvik Ediyorsunuz? CEO’dan Öğrenin – Metin Olmak

Birkaç hafta önce Baxter’ın Rotasyonel Gelişim Programlarında çalışanlarla tanışma fırsatı buldum. Bunlar, becerilerini ve liderlik yeteneklerini geliştirmek için seçtikleri alanda – Ar&Ge, Finans, Satış ve ötesi – çeşitli roller üstlenen yüksek potansiyelli yeni üniversite mezunlarıdır. Başka bir deyişle, Baxter’ın geleceğini tanımlayacak yetenekler onlar.

Enerjik genç uzmanlarla bağlantı kurmak beni kendi köklerime geri götürüyor, benim de yeni işe alınan mühendis olmam şirket hayatına dalmamı sağladı. Kıdemli liderliğe yönelttiğim hemen cevaplanması gereken sorularım bugün duyduklarımla aynıydı: Siz motive eden şey nedir? A Noktasından B Noktasına nasıl ulaştınız? Kariyer başarısının sırrı nedir?

Şimdiye kadar, cevaplarım, stratejik bir zihniyetten ve bir kucak dolusu çeşitlilikten, uyarlanabilirlik ve mizah anlayışına kadar etkili liderlik için gerekli görmeye başladığım bir dizi niteliği yansıtıyor.

Ancak son zamanlarda, her şeyden önce vurguladığım bir niteliğin olduğunu anladım. Sebat, azim, dürtü veya metanet olarak adlandırın. Hatta– veya özellikle – dirençle karşılaştığınızda, devam etmeyi sürdürme ve mükemmel sonuçlar sunma isteğidir.

Bu, işyerinde prensipleri farklı olan biri olarak herkesin tersine gitmek değil. Daha ziyade şirketinizin misyonu ve değerleriyle uyumlu sonuçlar elde etmek için zorlukları nasıl yönettiğinize ilişkin bir şey.

Nerede çalışırsanız çalışın, umarım her gün mümkün olan en etkili sonuçları elde etmenizi sağlayan bir yapı ve kültür içinde çalışırsınız. Ama sonra, ilham veren tesadüfler ya da çok çalışmanın yeni anlayışlar ürettiği “aha” anları vardır. Performansı artırabilecek ya da ele geçirme fırsatını görebileceğiniz bir çözüm öngörüyorsunuz. O anlara nasıl sahip oluyorsunuz? Direnişi nasıl yönetiyorsunuz? İnancınızın cesaretini gösteriyor musunuz? Bunlar kariyeri tanımlayacak anlardır.

Baxter’ın görevi hayat kurtarmak ve korumaktır. Şirket genelinde çalışanlar bunu benimsiyor… ve gerçekten istisnai olanlar her geçen gün daha büyük bir fark yaratmaya çalışıyor. Engelleri fırsat olarak görmeye kararlılar. Bizi ilerleten onların kararlılığıdır; onları ileriye doğru yönlendiren de.

Kariyer ilerlemesi için birçok yol var ve hiçbiri diğeriyle aynı değil. Ama benim için, nihai potansiyelinizi belirleyecek olan şey, beklentilerin ötesine taşıyacağınız azminizdir.

—Joe Almeida, Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı (CEO)

Hayatları etkileyen kariyerler ve kişisel ve profesyonel gelişmeye bağlılığımız hakkında daha fazla bilgi edinin.