Strateji ile Kültür: Ve Kazanan...

İkinci kez bir İcra Kurulu Başkanı (CEO) olmak, liderlik konusuna eşsiz bir bakış açısı getiriyor. İki kuruluş ne kadar farklı görünse de, yönetim kurulunda geçerli bazı “evrensel gerçekler” olduğunu hızlıca anlarsınız.

Kurumsal sınırların ötesine geçerek öğrendiğim en önemli ders strateji ve kültür arasındaki dengeyi içeriyor.

Çalışanları birleştirmek ve performansı artırmak için net ve iyi tanımlanmış bir strateji çok önemlidir. Bir kurum kültürü de inanılmaz derecede… her zaman verimli bir şekilde olmasa da… belki de daha çok güçlüdür.

Kazanan bir kültür, bir stratejiyi çok yükseklere çıkartabilir. Ancak diğer uçta, en keskin strateji bile dirençli bir kültüre karşı savunmasızdır. Ve kurumsal güreş karşılaşmasında kültüre karşı strateji ile yarıştığınızda, kültürün her seferinde stratejiyi zorlayacağına inansanız iyi olur. Çekişme olmadan.

Açık söylemek gerekirse: Kültür, stratejiyi öğle yemeğinde (kahvaltı ve akşam yemeğini de ekleyebilirim!) yer. Peter Drucker sık sık bu kuralı vurgulamasından dolayı övgü alır ve bu güçlü bir duygudur: Derin bir şekilde kökleşmiş bir kurum kültürünün alışkanlıkları, zihniyetleri ve önyargıları, en dinamik ve zorlayıcı iş stratejisinin önüne bile her türden yol bariyeri koyabilir.

Cevap, stratejiden feda etmek değildir. Kültürü, iş yapmanın mevcut ve gelecekteki gerçeklerini daha iyi yansıtacak şekilde değiştirmek gerekir.

Cevap, stratejiden feda etmek değildir. Kültürü, iş yapmanın mevcut ve gelecekteki gerçeklerini daha iyi yansıtacak şekilde değiştirmek gerekir.

Geçtiğimiz yılın başlarında, Baxter’ın İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak görev yaptığım süre boyunca, yeni bir çağ için stratejimizi yeniden tanımlamak üzere ekibimle çalıştım. Krtik olarak, bu stratejinin başarılı olması için gerekli kültürel değerleri belirledik: Hastalar için Şefkat… Kazanmak için İşbirliği Yapın ve Oynayın… Başarısızlıkları Görerek ve Düzelterek İlerlemek İçin Cesaret… ve daha fazlası. Bazıları, uzun zamandır tanınmış Baxter ilkelerini tekrar ederken, diğerleri temel görevimiz olan hayatları kurtarmayı ve sürdürmeyi yerine getirmek için daha fazla hız, aciliyet ve sorumluluk elde etmek amacındaydı.

Bir kültürü geliştirmek, bir kağıt tahtası üzerinde yeni değerleri yakalamak kadar basit değildir. Ancak baştan başlanması gerekmektedir…ve sonra organizasyonun her düzeyinde dirençli bir kalıcılığa sahip olacak şekilde güçlendirilmesi. Strateji ve kültürün, çalışanlarınız için “Çalışmak İçin En İyi Yer” oluşturulması da dahil olmak üzere, paydaşlarınız için sonuçları yönlendirmek üzere bir arada çalışmasını sağlamanın tek yolu budur.

 

—Joe Almeida, Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı (CEO)